Jak se vyhnout podzimním depresím, nachlazení, ztrátě motivace a formy

medicineLéto je pro většinu z nás tím nejlepším obdobím v roce. Trávíme spoustu času se svými přáteli, grilujeme, užíváme si teplých dnů, jezdíme na dovolené, jsme psychicky vyrovnaní, šťastní, většina z nás dosahuje největšího fyzického i psychického výkonu a naše „plážová forma“ oslní nejedno opačné pohlaví. To všechno se ale má jako mávnutím proutku zase změnit…

Nemoci

A je to tu znovu. Ještě ani nezalezly poslední letní paprsky a opět po roce se setkávám se stejným jevem: chřipky, angíny, nachlazení, několikatýdenní (či dokonce měsíční) rýmy.

V tomto případě mají farmaceutické společnosti žně a doktoři se několik měsíců baví předepisováním ibalginů, paralenů, antibiotik a šalamounskými doporučeními jako je klid na lůžku a horký čaj.
Vždy se léčí až projevy nemocí, ale co jejich příčina? Co kdybychom dokázali nemocem předejít díky správně nastavené prevenci?

Je celkem běžné, že cvičící lidé jednou za rok dojdou do bodu, kdy je nadměrným fyzickým stresem imunita narušena do té míry, že například po náročném tréninku a lehkém ofouknutí cestou domů dojde k propuknutí nemoci. Nemusí tomu však tak být! Nečekejte na to, až vás něco skolí a vy pak vypadnete z tréninku na několik dnů, nebo i pár týdnů.

Někdo má imunitní systém přirozeně silný a nebude muset věnovat prevenci takovou pozornost jako někdo, kdo má genetickou předurčenost ulehnout do postele a kýchat, když se zatáhne obloha a foukne.

Stěžejním bodem se pro nás v tomto okamžiku stane kvalitní multivitamín, konkrétně extra účinný YPSI Multikomplex (článek o něm si přečtěte ZDE).
Důležitou poznámkou budiž to, že při dávce 3x2 kapsle denně není třeba suplementovat zinek!

Další důležitou součástí pro nás budou Omega-3 mastné kyseliny (EPA, DHA).
Bylo opakovaně dokázáno, že zvýšené množství EPA a DHA ve stravě bylo v korelaci s daleko menším výskytem nemocí.
Více informací o Omega 3 v článku ZDE!

Je dokázáno, že pití kvalitních čajů také přispívá k podpoře imunitního systému, o tom si ale řekneme v článku dále.

Určitě není žádným překvapením, že svou imunitu také podpoříte šípkovým čajem s medem, citronem a zázvorem. Není nic jednoduššího, než si připravit šípkový čaj, nastrouhat zázvor, zalít horkou vodou a po chvíli přidat lžíci medu a citron.. Žádná velká věda, výsledky více než dobré.

Nezapomeňte: „Sám sobě lékařem!“Deprese, ztráta motivace a formyKaždý z nás to má jinak, ale soudě podle sebe, svých blízkých a klientů vím, že podzim je pravděpodobně nejdepresivnější období roku. U cvičící populace a u lidí s celoročně náročnou fyzickou aktivitou mohou být příznaky následující:


- Nechuť do tréninku:

Asi každý zná to nucení se do každé série a odpočítávání minut do konce tréninku. Pryč je agrese, kterou jste vkládali do každého opakování, drive kamsi také zmizel a lidé si vás začínají plést s instruktorem (instruktorkou) jógy a zumby ze Sexy fitness.


- Ztráta motivace:
Najednou zapomínáte, proč jste vlastně začali cvičit, co je váš hnací motor a říkáte si, jestli to má vůbec cenu.- Nechuť do každodenních činností:

Pokud jste náhodou až do této doby s nechutí vařili, uklízeli, chodili do práce a učili se, nyní se tyto činnosti stávají doslova noční můrou, začínají konflikty se spolupracujícími a přáteli.


- Ztráta sebedůvěry:
Už si nevěříte tolik, jako dříve. Probouzíte se bez energie a nejraději byste leželi v posteli co nejdéle a vyhli se kontaktu se společností.
V tomto vám může pomoci Vitamin D3, kterého máme během léta relativně dost, ovšem v období podzimu je třeba navýšit dávky.
Článek o Vitaminu D3 a K2 si přečtěte ZDE.


- Bažení po sladkém a nechuť dodržovat jakoukoliv dietu či zdravou stravu:

Na léto se chce připravit každý, každý chce oslnit na koupališti a každý tomu přizpůsobí několik týdnů před létem a celé léto, co ale teď? Proč bych vlastně měl(a) zase dodržovat stravu, když mě skoro nikdo neuvidí do půl těla všichni ostatní si jedí, co chtějí? Začínají se objevovat nutkavé myšlenky na sladké a vy si ten dortík ke kávě prostě odpustit nemůžete. Pak přicházejí výčitky, stres a s tím spojené přírůstky tuku.


- Poruchy spánku a nespavost:

 Může se jednat především o problém psychický. Z hlediska toho, že je více chladno, by se mělo spát lépe, než v létě. Zkuste před spaním 2 kapsle Magnesium Kapseln a 1-2 odměrky Inositol+Magnesium. Více o spánku si přečtěte v článcích ZDE a ZDE.
Doporučení:o   Někomu bude stačit pár dní off, kdy nebude trénovat a řešit stravu, druhý si bude muset odpočinout déle, protože během roku       vyčerpá své fyzické kapacity natolik, že se musí zaměřit na regeneraci a regenerační postupy, opravu pojivových tkání,  fyzioterapii atd.

o   Během volna se hlavně NESTRESUJTE tím, že netrénujete a nedodržujete stravu na 100%! V tomto období se věnujte více  rodině, četbě, studiu tréninku a výživy. Nejen volno, ale i nově získané znalosti vám dají novou motivaci a chuť do tréninku!

o   Dále pracujte na mobilitě, flexibilitě, zařaďte plavání a věnujte se kompenzačním cvičením.

o   Problémy si tolik nepřipouštějte a buďte optimisté!

o   Místo kávy volte čaje. Dáte tím odpočinout adrenálním žlázám a nebudete si zvedat hladinu stresového hormonu, kortizolu!  Pokud máte ráno nutkání nastartovat se kávou, použijte lékořicový komplex. Ten vás spolehlivě nabudí a přitom nezvedne ranní  kortizol! Pitím čaje navíc podpoříte svůj imunitní systém, spalování tuků a celkové zdraví organismu.

o   Ideální volbou se v tomto případě stává Yerba Maté, zelený čaj, nebo čaj Matcha (u něj je stěžejní kvalita!) prevence
Konkrétní doporučení:

Ráno se snídaní:
o  1-2 tablety YPSI Multikomplex (podle toho, jak silnou máte imunitu)
o  1 lžíce Omega-3
o  5 kapek Vitaminu D3
o  1 kapsle Licorice Komplex (na nastartování)
o  1 kapsle Methyl Komplex (volitelné)

Během dopoledne:
o  2-3 nálevy kvalitního zeleného čaje, šálek Matchy, nebo Yerba Maté

S obědem:
o  1-2 kapsle YPSI Multikomplex

S večeří:
o  1-2 kapsle YPSI Multikomplex

Před spaním:
o  mátový, nebo šípkový čaj, vylouhovat se zázvorem, po vychladnutí přidat citron a lžíci medu
o  2 kapsle Magnesium Kapseln
o  1-2 odměrky Inositol+MagnesiumDoplňky nemusí být užívány všechny. Je jen na Vás, jaký problém potřebujete vyřešit: zda máte problémy se spánkem, s imunitou, nebo ranní únavou.
Pokud ale dodržíte většinu z výše uvedeného, najdete novou chuť do cvičení, do života a nemoci kolem Vás budou chodit oklikou.

!! Pokud chcete i vy pomoci svým známým, přátelům, šířit myšlenky a rady, nebo se Vám článek líbil, poprosím o sdílení !!


Dominik Kodras

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.