Reishi - božská houba nesmrtelnosti

Reishi

Reishi - ling zhi (gono-derma Lucium, česky lesklokorka lesklá) = božská houba nesmrtelnosti!

Při psaní tohoto článku mne ani zdaleka nenapadlo, jak může být tato houba prospěšná. O těchto účincích jsem věděl hodně, ale že to bude až v takovém měřítku mne zdaleka nenapadlo. Houba Reishi je známá již mnoho tisíc let v tradiční čínské medicíně jako jedno z nejcennějších terapeutik, který byl určen pouze pro císaře. Prostí lidé ji nemohli sbírat, natož konzumovat. Jediné, co mohli udělat při nálezu této houby bylo to, že ji museli odevzdat císaři. Kdyby si ji nechali, hrozil dokonce trest smrti.

Cenili si jí taoisté, budhisté, královská šlechta a bylinkáři všech úrovní. Příznivě působí na pět lidských orgánů – srdce, plíce, slinivku, játra a ledviny. Slaďuje jejich funkci a léčí nedostatky. Reishi léčí a stabilizuje také systémová onemocnění. Zejména dýchacího systému, ale také systém oběhový, trávicí, nervový a pohybový. Nejvýznamější čínský herbolog, bylinář a mistr akupnktury, Li Shih-Chen uvádí ve svém medicínském díle Bencao Gangmu (čínská Farmakopei), na kterém pracoval více než 40 let, blahodárné účinky Reishi.

Reihi posiluje srdce, způsobuje zvýšení vitality, zlepšuje mentální aktivitu a omlazuje. Taoističtí mniši pravidelně užívají Reishi k posílení paměti, zlepšení koncentrace a k rozhojnění moudrosti. V Číně se z ní vyráběly sirupy či tinktury, nicméně v čínské medicíně je nejčastější formou odvar, který se pije jako čaj. Japonské studie informují o pozitivním vlivu na poruchy spánku a neurastenie (vyznačující se mnoha symptomy bez organické příčiny). Právě v Japonsku je díky silné tradici reishi podrobována vědeckým výzkumům, hlavně z hlediska působení proti nádorům a zlepšování Alzheimerovy choroby.

Často se výtažek z reishi kombinuje s vitaminem C, protože pomáhá zlepšit příjem polysycharidů obsažených v této houbě. Obsahuje velké množství látek mimořádných vlastností - obsahuje všech osm esenciálních aminokyselin a má vysoký obsah železa, selenu a vitaminu B. Její vysoký obsah polysacharidů podporuje stimulující účinek pro imunitu, gano-derma-polysacharidy zase zpomalují růst nádorů. Je důležité ovšem zdůraznit, že k významným účinkům patří působení imunostimulační či imunomodulační, což významně podporuje imunitu. Je to zapříčiněno, jak odborníci uvádějí, díky tomu, že obsahuje adenosiny a jinak v přírodě vzácný prvek - germanium. Obsah germania spojují někteří vědci s protinádorovým účinkem, jiní zmiňují, že podporuje imunitu.

Celkem asi 250 různých látek z nichž jich je celá řada ještě nedosatečně prozkoumaná. V Japonsku se z toho důvodu používá reishi jako prevence léčení a terapie rakoviny. Houba Reishi má mimo to efekt na snižování hladiny cholesterolu, podporuje krevní oběh a působí proti trombózám, za což vděčí triterpenům, které navíc zpomalují také uvolňování histaminu - látky, která vadí alergikům. Dále obsahuje velké množství antioxidantů, polysacharidy, triterpeny, vlákninu, organické germanium, enzymy, adenosiny. Obsažené terpenoidy mají mít protizánětlivý účinek. Mezi nejvýznamnější terpenoidy patří kyselina ganodermová a lucidenová.

Houba Reishi působí protizánětlivě a pomáhá při určitých problémech s játry. Dále zlepšuje regeneraci epitelu plic, zlepšuje buněčný metabolismus, odstraňuje z těla toxické látky nahromaděné v játrech a chrání je před zanášením škodlivinami. Podporuje srdeční oběh a povzbuzuje srdce (obsažené látky zlepšují průtok krve a proto se spotřebuje méně kyslíku), detoxikace organismu, normalizace hodnoty krevního tlaku, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, užitečná při alergiích rozšiřuje úzké průdušky a snižuje proto riziko onemocnění bronchitidou. Všemi těmito účinky může Reishi - jak bylo v Asii vypozorováno - obnovit ztracenou rovnováhu v těle a udržet nás až do vysokého věku fit i při vysoké fyzické zátěži. V Číně se Reishi používá i po oslabení po porodu, ale také v případě padání vlasů v tomto období. Podle čínského učení rovněž díky svému tropismu k srdci dokáže i doplňovat krev do srdce a tím uklidňovat ducha Shen. Tento termín znamená ovlivnění psychiky a emocí celého organismu.

Reishi je doporučována u stavů, jako je nespavost, bušení srdce, psychická únava, nesoustředěnost, závratě a další podobné stavy. Žádná ze známých aktivních složek užívaná samostatně nemůže zdaleka dosáhnout účinku samotné Ganodermy. Reishi má vztah i k plícím. Dokáže transformovat hleny, čímž zastavuje kašel a dušnost. Ze všeho uvedeného je vidět, že tato houba má uplatnění jak v tradiční čínské, tak i v moderní medicíně. Je to vlastně parazitická houba, protože infikuje kořeny či pařez hostitele a vyvíjí se z nich. Hostitelem jsou různé stromy, může to být dub, ořešák nebo topol. Obvykle napadá stromy v místě poranění.Její chuť je označovaná jako sladká a lehce hořká. Sladká chuť znamená, že doplňuje, zvlhčuje a harmonizuje. Právě sladká chuť je v čínské tradiční medicíně často kombinovaná právě s hořkou. Sama hořká chuť znamená sestup, vypouštění, pročištění, vyprázdnění a vysušení vlhka. Kombinace obou chutí doplňuje Jin. Jin a a jang vlastně zobrazují dvě strany jedné mince, je to základní princip tradiční čínské medicíny.

Protože můžeme houbu reishi zařadit do našeho jídelníčku jen zřídka, je dobré si koupit sušenou reishi houbu ve formě kapslí.

Výrobků z Reishi nalezneme na trhu mnoho. Těch kvalitních jich je ale o hodně méně a jak víte, kvalita je pro nás VŽDY STĚŽEJNÍ!

Houba Reishi musí být ekologicky pěstována, aby do sebe při růstu nepohlcovala i těžké kovy a jiné škodlivé látky. Poté se musí velmi šetrně zpracovat tak, aby v ní zůstalo co nejvíce léčivých polysacharidů. Ideální je užívat Reishi s patentovaným složením, ta většinou kombinují extrakt z houby i s jejími spory a to se nám podařilo objevit u výrobků kanadské firmy ORGANO (firma multilevelová, rozhodně nepodporujeme multilevel, jen máme s jejich výrobky dobrou zkušenost!). Organo disponuje vlastní pěstírnou kde jsou sledovány všechny potřebé parametry pro optimální růst této vzácné houby, každá úroda je pečlivě zkoumána , aby se k zákazníkům vždy dostala odpovídající kvalita a vždy mla požadovaný (nejvyšší) účinek. Obsahuje extrakt z Reishi s 98% účinností roztříštění buněčné stěny „sporu“, čímž je získáno maximální využití a vstřebání účinných látek do těla. Tyto kapsle jsou hermeticky uzavřeny a 2x sterilizovány, aby se extrakty z Reishi časem nedegradovaly a vždy obsahovaly tolik účinných bioaktivních látek, kolik je uvedeno na obale výrobku. Proto můžeme s klidem říci, že tato Reishi má vždy zaručený účinek. Firma ORGANO má v sortimentu nejenom kapsle, ale take čaje a kávu. Čaj má dokonce v každém sáčku obsah 30% Reishi! Je možné zakoupit černý, zelený a červený čaj, který je znám blahodárnými účinky na odbourávání tuků a navíc obsahuje 10% houby Cordiceps, která okysličuje organismus.

Protože pro Vás rádi přinášíme různé benefity, zaregistroval jsem se na firmu Organo a zájemci z řad našich klientů tak mohou, v případě zájmu, zakoupit výrobky s Reishi za zvýhodněné ceny → ZDE.

Tým ON

Zdroj obrázku: http://jedlehouby.cz/userfiles/eshop/ganoderma-prasek.jpg

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.